Wyszukiwarka
eUrząd - Elektroniczne Usługi dla Mieszkańca

eUrząd - Elektroniczne Usługi dla Mieszkańca

Rozlicz PIT w Cieszynie
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.
Przekaż 1% w Cieszynie

Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.

Oficjalna strona
Miasta Cieszyn:

Oficjalna strona Miasta Cieszyn

Deklaracja dostępności
Strona zgodna z:
Valid XHTML 1.1

ANKIETA - Strategia Elektromobilności Miasta Cieszyna w latach 2020-2030

Aktualności » ANKIETA - Strategia Elektromobilności Miasta Cieszyna w latach 2020-2030

2020-02-03 11:15

Zapraszamy do czynnego udziału w opracowywaniu „Strategii Elektromobilności” dla Cieszyna poprzez wypełnienie ankiety on-line. Państwa opinie umożliwią zdefiniowanie wymiernych potrzeb oraz skonkretyzowanie koncepcji w tym obszarze. Ankieta dostępna jest pod adresem: https://wypelnij.online/446268

Spotkania konsultacyjne skierowane do różnych grup zainteresowanych rozwojem elektromobilności w mieście odbędą się: 
- dla przedsiębiorców z terenu Cieszyna: 12.02.2020 r. o godz. 12.00 w Sali Sesyjnej w Ratuszu;
- dla mieszkańców Cieszyna: 13.02.2020 r. o godz. 17:00 w Sali Sesyjnej w Ratuszu.


Przyczyną postępującego ocieplenia klimatu są gazy cieplarniane, a zwłaszcza CO2. Jednym z głównych źródeł emisji gazów, negatywnie wpływających na środowisko i klimat jest transport.
Przejawem dynamicznego rozwoju technologicznego, będącego odpowiedzią na zagrożenia związane z wysoką emisją CO2 jest elektromobilność.
Elektromobilność stanowi wyzwanie, przed którym stają nie tylko wielkie aglomeracje, ale także mniejsze miasta. Rozwiązania w tym zakresie kojarzone są głównie z elektrycznymi: autobusami, samochodami, skuterami, rowerami czy atrakcyjnymi dla młodych ludzi hulajnogami. Ich wspólną cechą jest to, że oprócz elektrycznego napędu są wyposażone w magazyny energii, ładowane głównie z sieci energetycznej. Dlatego pojęcie elektromobilności dotyczy także infrastruktury ładowania tych pojazdów, czyli stacji i punktów ładowania, z których korzystają kierowcy pojazdów napędzanych elektrycznie.
Uruchomiony przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego licznik elektromobilności wskazuje, że po polskich drogach porusza się już niemal 5 tysięcy pojazdów elektrycznych, które mogą korzystać z ponad 640 stacji ładowania.
Działania w zakresie elektromobilności mają jednak szerszy zasięg niż tylko indywidualne korzystanie z pojazdów elektrycznych i infrastruktury ich ładowania. To także budowanie pozytywnego klimatu dla rozwoju elektromobilności poprzez rozwój transportu publicznego w oparciu o pojazdy elektryczne i rozwój infrastruktury okołotransportowej w oparciu o rozwiązania SMART CITY (aktywne tablice informacyjne, elektroniczne bilety, aplikacje, inteligentne systemy parkowania itp.). To także tworzenie dogodnych możliwości do rezygnacji z podróżowania pojazdami spalinowymi na rzecz ekologicznego i nowoczesnego transportu zbiorowego i urządzeń transportu osobistego (e-rowery, e-hulajnogi itp.). To wreszcie działania sprzyjające rozwijaniu świadomości społecznej w zakresie zrównoważonego transportu, gdyż to właśnie od niej zależy bardzo dużo w zakresie wdrażania ekologicznych technologii w mieście.