Wyszukiwarka
Rozlicz PIT w Cieszynie
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.
Przekaż 1% w Cieszynie

Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.

Oficjalna strona
Miasta Cieszyn:

Oficjalna strona Miasta Cieszyn

Strona zgodna z:
Valid XHTML 1.1

Jak możemy oszczędzać wodę?

Aktualności » Jak możemy oszczędzać wodę?

2019-07-01 09:52

Skąd pochodzi woda w naszych kranach?

Większość mieszkańców korzysta z wody dostarczanej przez Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej Sp. z o.o. w Ustroniu. Ujęcie wody Pogórze o charakterze infiltracyjnym, ujmuje wody poziomu czwartorzędowego.

Jak możemy oszczędzać wodę?

W pierwszej należy sprawdzić stan instalacji wodociągowej w domu czyli zlokalizować i zlikwidować przecieki - kapiące krany i nieszczelne spłuczki oraz zamontować dodatkowe urządzenia ograniczające zużycie wody, jak np. perlatory i spłuczki w toalecie z funkcją oszczędnego spłukiwania. Ważne są również nasze zachowania związane z utrzymaniem higieny, porządku czy podlewaniem ogrodu. Zastosowanie odpowiednich zasad racjonalnego wykorzystania wody z pewnością pomoże nam zaoszczędzić niemałą kwotę w budżecie domowym, a ponadto będzie świadectwem właściwego zachowania względem środowiska.

Pamiętaj!

1. Nigdy nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można ją użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania.

2. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Chusteczki, martwe owady i drobne śmieci wyrzucaj raczej do kosza na odpadki, niż do toalety.

3. Bierz szybki prysznic. Zastąp natrysk wersją oszczędnościową, z małym strumieniem.

4. Do kąpieli napełniaj wannę w 1/3, a przedtem zatkaj odpływ korkiem. Początkowy napływ zimnej wody może być ogrzany przez dodatnie później gorącej.

5. Zakręcaj kran, kiedy myjesz zęby lub golisz się.

6. Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, gdy są pełne lub ustaw program oszczędnościowy, zużywający wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku.

7. Kiedy zmywasz naczynia ręcznie napełnij jedną komorę zlewu, a następnie spłukuj szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.

8. Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek. Odmrażaj jedzenie w mikrofalówce lub w lodówce.

9. Rozważ zainstalowanie natychmiastowego podgrzewacza wody do kuchni, aby nie odkręcać wody, czekając na jej podgrzanie.

10. Przy wymianie ubikacji, pomyśl nad zainstalowaniem spłuczki z przyciskiem regulującym ilość spłukiwanej wody.

11. Zamontuj baterie jednouchwytowe. Regulacja temperatury za pomocą dwóch kurków to strata czasu i wody. Kran jednouchwytowy reguluję temperaturę natychmiast.

12. Trawnik podlewaj oszczędnie. Ogólną regułą jest to, że trawa potrzebuje podlewania latem co 5 - 7 dni. Obfity deszcz eliminuje konieczność podlewania nawet do 2 tygodni.

13. Podlewaj trawniki wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy temperatura i prędkość wiatru są najniższe. To redukuje straty wynikłe na skutek parowania.

14. Nie mocz ulicy, podjazdu i chodnika. Ustaw zraszacz tak, aby podlewać tylko trawnik i kwiaty, a nie miejsca wybetonowane.

15. Używaj najbardziej ekonomicznego zraszacza.

16. Unikaj zbyt dużej ilości nawozów, gdyż zwiększają one zapotrzebowanie trawy na wodę. Stosuj te, które zawierają wolno uwalniające się nierozpuszczalne w wodzie formy azotu.

17. Okrywaj ziemię korą dla zachowania wilgotności i ograniczenia rozwoju chwastów, które konkurują z roślinami o wodę.

18. Niektóre trawy, skalniaki, krzewy i drzewa nie potrzebują zbyt częstego podlewania i zazwyczaj mogą przetrwać okresy suszy bez podlewania. Grupuj razem rośliny o podobnym zapotrzebowaniu na wodę.

19. Nie myj przy użyciu węża wjazdu czy chodnika - używaj szczotki i wiadra z wodą, co zaoszczędzi setki litrów wody.

20. Wyposaż swój wąż w zamykaną końcówkę, która pozwala regulować strumień wody. Kiedy skończysz zakręć kran, aby uniknąć przecieków.

21. Nie zostawiaj węża i zraszacza bez obsługi. Używaj kuchennego zegara, aby przypominać sobie o wyłączeniu podlewania trawnika.

22. Unikaj instalacji fontann, jeśli nie mają zamkniętego obiegu wody. Sprawdź gdzie będą najmniejsze straty wody spowodowane parowaniem i wiatrem.

23. Sprawdzaj regularnie połączenia i zawory w wężu.

24. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, zastanów się nad założeniem zbiornika na wodę deszczową. Z powodzeniem można ją wykorzystywać do podlewania ogródka.