Komunikacja miejska

Nowe zasady korzystania z komunikacji miejskiej w Cieszynie

 

Karty miejskie

Od 1 grudnia 2018 r. w komunikacji cieszyńskiej funkcjonuje tzw. bilet elektroniczny. Obecnie jest okres przejściowy – trwa do 30 czerwca 2019 roku, w którym można jeździć autobusami korzystając z tradycyjnych jednorazowych biletów papierowych oraz miesięcznych biletów papierowych. Po tym terminie papierowe bilety nie będą sprzedawane.

Natomiast już obecnie pasażerowie mogą korzystać z następujących nowych sposobów opłacania przejazdu autobusem:

  • korzystając z karty miejskiej,
  • opłacając przejazd za pomocą karty zbliżeniowej (Mastercard lub Visa) lub za pomocą telefonu z funkcją NFC,
  • opłacając przejazd za pomocą aplikacji MoBilet,
  • opłacając przejazd u kierowcy (ta metoda wiąże się z poniesieniem wyższej opłaty za przejazd).

Chociaż form opłacania przejazdu jest wiele, to jednak zachęcamy do posiadania karty miejskiej. Może ją uzyskać każdy, kto złoży wniosek o jej wydanie. Mieszkańcy Cieszyna oraz miejscowości położonych na terenie gmin Hażlach i Zebrzydowice otrzymują taką kartę za darmo. Wszyscy pozostali zainteresowani muszą uiścić opłatę za jej wydanie w wysokości 20 zł.

Wniosek o wydanie karty miejskiej można wypełnić i złożyć w kasie w budynku Dworca Cieszyn, przy ul. Hajduka 10, jak również poprzez wypełnienie formularza elektronicznego na stronie internetowej https://ebilet.zgk.cieszyn.pl/. Odbiór karty miejskiej może nastąpić tylko w kasie w budynku dworca. Wniosek o wydanie karty miejskiej dla dziecka, które jeszcze nie ukończyło 16 lat, składa rodzic lub opiekun prawny. W takim przypadku kartę może odebrać również tylko rodzic lub opiekun prawny. Kasa dworca jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00, tel. 334866102.

Dla osób zastanawiających się nad potrzebą posiadania karty miejskiej poniżej przedstawiamy kilka podpowiedzi.

  • Jeżeli chcesz korzystać z biletu okresowego, np. 30-dniowego, musisz uzyskać kartę miejską – od 1 lipca 2019 r. nie będzie już papierowych biletów miesięcznych.
  • Jeżeli nie masz biletu okresowego, a chcesz korzystać z promocji w postaci tzw. „biletu przesiadkowego” (jedna opłata za przejazdy dwoma autobusami, pod warunkiem przesiadki z jednego autobusu do drugiego w ciągu 20 minut), musisz uzyskać kartę miejską.
  • Jeżeli nie masz biletu okresowego, a zdarzają się dni, w których podróżujesz kilka razy  autobusami, musisz uzyskać kartę miejską, aby korzystać z tzw. limitu dziennego.
  • Jeżeli chcesz uzyskać prawo do promocyjnego biletu wakacyjnego, musisz uzyskać kartę miejską i korzystać przez cały okres roku szkolnego z biletów okresowych co najmniej 30-dniowych (zaliczane są również obowiązujące do czerwca 2019 r. bilety miesięczne papierowe).

Szczegółowa informacja na temat elektronicznych biletów zamieszczona została w Wiadomościach Ratuszowych w listopadzie 2018 r.

 

 

Kasowniki elektroniczne

Autobusy komunikacji miejskiej wyposażone zostały w nowe kasowniki, które służą do obsługi biletów elektronicznych zapisywanych na karcie miejskiej. Docelowo w każdym autobusie będą trzy takie kasowniki. Jeden z nich, w kolorze żółtym, oznaczony logo Mastercard i Visa, umożliwia dodatkowo zakup biletu elektronicznego za pomocą karty bankowej z funkcją płatności zbliżeniowych (Mastercard lub Visa) lub za pomocą telefonu z funkcją NFC.

Sposób z ich korzystania przedstawiony został w Wiadomościach Ratuszowych wydanych we wrześniu i październiku 2018 r.

 

Rozkłady jazdy autobusów

1. Aplikacja MyBus

Zachęcamy do korzystania z aplikacji MyBus, której zadaniem jest udostępnianie informacji o rozkładach jazdy komunikacji miejskiej (dostępna jest na telefony z systemami Android oraz iOS).  Obie wersje mają ułatwienia dla osób niewidomych, jednak aplikacja na Androida, po uruchomieniu trybu dla niedowidzących, podaje odległość od najbliższego przystanku, rozpoznaje, w obszarze jakiego przystanku osoba się znajduje oraz podaje informacje o odjazdach autobusów z tego przystanku.

Umożliwia ona również uzyskanie informacji o rozkładach jazdy w komunikacji ponadlokalnej – w zakresie wszystkich przystanków na liniach komunikacyjnych, dla których początkowym lub końcowym przystankiem jest Dworzec Cieszyn (czyli można sprawdzić, w jaki sposób np. dojechać z Cieszyna do Strumienia, jak również jak dojechać ze Strumienia do Cieszyna). Niestety, z powodu niekorzystania z Dworca Cieszyn przez przewoźnika obsługującego linie na trasie Cieszyn – Ustroń – Wisła – Istebna, w aplikacji nie ma rozkładów jazdy na tych liniach.

2. Internet

Rozkłady jazdy autobusów cieszyńskiej komunikacji miejskiej dostępne są również na stronie internetowej http://rozklad.zgk.cieszyn.pl/, a rozkłady jazdy wszystkich przewoźników korzystających z Dworca Cieszyn, w tym przewoźników kolejowych, dostępne są na stronie http://dworzec.um.cieszyn.pl/.

 

Regulamin i cennik

 

 

 

Arkadiusz Skowroński, Wydział Strategii i Rozwoju Miasta