Realizacja projektu „Cieszyn - miasto samowystarczalne”, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w zakresie edukacji ekologicznej - cz. 3

Kampania edukacyjna Kampania edukacyjna »  Realizacja projektu „Cieszyn - miasto samowystarczalne”, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w zakresie edukacji ekologicznej - cz. 3

Miasto Cieszyn w drugiej połowie 2023 r. zrealizowało - w ramach projektu „Cieszyn - miasto samowystarczalne”, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 - kolejne działania edukacyjne z cyklu Cieszyńska Szkoła EkoMyślenia:

 

 

  1. Piknik Ekologiczny dla uczniów cieszyńskich szkół podstawowych.

W dniu 19 września 2023 r. zorganizowano dla uczniów klas 5-8 cieszyńskich szkół podstawowych Piknik Ekologiczny na dziedzińcu Zamku Cieszyn. Pomimo niesprzyjającej pogody w pikniku uczestniczyło ok. 400 uczniów. Jest to kolejna edycja tego wydarzenia, ponieważ w zeszłym roku na piknik zaproszono młodsze klasy szkół podstawowych. W trakcie pikniku grupa doświadczonych ekologów i animatorów z Fundacji EKOARKA z Jaworza przekazywała wiedzę i umiejętności proekologiczne z zakresu m.in. prawidłowo prowadzonej segregacji odpadów, podejmowania działań mających na celu dążenie do zapobiegania powstaniu odpadów - jako kluczowego elementu hierarchii postępowania z odpadami czy też prowadzenia gospodarstwa domowego opartego na minimalizacji wytwarzania odpadów i maksymalizacji wykorzystania produktów, ograniczenia zużycia wody i energii, ograniczenia niskiej emisji, wzrostu ilości wody opadowej poddanej retencji i wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Podczas pikniku zarówno uczniowie biorący udział w imprezie, jak i mieszkańcy Cieszyna mogli przynieść drobny zużytego sprzęt elektryczny i elektroniczny i w zamian otrzymywali ekologiczną torbę bawełnianą idealną na zakupy. Torby bawełniane zostały sfinansowane również ze środków uzyskanych w ramach projektu „Cieszyn - miasto samowystarczalne”.

 

  1. Warsztaty edukacyjne w dniach 21-23.09.2023 r. – ZERO WASTE HOME z Katarzyną Wolszczak.

Realizacja powyższego zadania obejmowała 3 elementy:

  • 21.09.2023 r. - audyt na terenie Urzędu Miejskiego w Cieszynie m.in. w obszarach ekologicznego gospodarowania zasobami, efektywności energetycznej, wytwarzania odpadów czy organizacji wydarzeń/evetów;

  • 22.09.2023 r. - 3-godzinne warsztaty dla pracowników Urzędu i jednostek miejskich, podczas których prelegentka m.in. zaprezentowała wyniki przeprowadzonego audytu, wskazała rekomendacje, dobre praktyki oraz zarys planu wdrożenia proekologicznych działań w środowisku pracy;

  • 23.09.2023 r. - dwa warsztaty dla mieszkańców (każdy po 2,5 godziny), które zorganizowano na Zamku Cieszyn. Podczas warsztatów mieszkańcy mieli możliwość zdobycia wiedzy odnośnie aktualnej sytuacji klimatycznej w Polsce i na świecie, faktów i mitów na temat plastiku, prawidłowej segregacji odpadów, oszczędzania energii, niemarnotrawienia żywności oraz „ekościemy”. Mieszkańcy mogli również własnoręcznie przygotować uniwersalny proszek do prania.

     

Prelegentka: KATARZYNA WOLSZACZAK z AKADEMII ZERO WASTE to wieloletni praktyk i ekspert zrównoważonego rozwoju i idei zero waste, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Przeszkoliła z zakresu ekologii i zero waste ponad 2000 osób w ciągu ostatnich 2 lat. Twórczyni Akademii Zero Waste, której misją jest dostarczanie wiedzy, umiejętności i narzędzi pomagających żyć świadomie, w zgodzie z naturą oraz dbałością o naszą planetę. Koordynatorka ogólnopolskiej sieci Zero Waste Professionals. Członek wiodący ogólnopolskiego projektu „Trenerzy dla Planety”, Certyfikowany Climate Reality® Leader - absolwentka prestiżowego programu organizacji The Climate Reality Project® prowadzonej przez Al'a Gore. Certyfikowany facylitator gry klimatycznej The Climate Collage, jako jedna z pierwszych osób w Polsce. Współzałożycielka Circular Economy Club Warsaw. Ekspertka i prelegentka projektu „Lekcje z klimatem” Ministerstwa Klimatu i Środowiska (2021 r.) Partnerka i ekspertka merytoryczna platformy „Partnerstwo dla klimatu” Urzędu Miasta st. Warszawa. Ekspertka programu „Climate Leadership” UNEP-GRID przy UN Environment Programme. Edukuje firmy, instytucje publiczne, szkoły i osoby prywatne, doradza w prowadzeniu zrównoważonego biznesu i tworzenia biur przyjaznych środowisku.

  1. Kiermasz Rzeczy Używanych pn. „Drugie życie rzeczy - Ciuch w Ruch” w dniu 29 października 2023 r.

Kontynuując działania edukacyjne w ramach projektu „Cieszyn - miasto samowystarczalne”, mieszkańcy Cieszyna po raz drugi (pierwsze edycja tego wydarzenia miała miejsce w 2022 r.) zostali zaproszeni do udziału w kiermaszu, który zorganizowano w sali widowiskowej Domu Narodowego w Cieszynie. W akcji uczestniczyło ok. 30 wystawców i liczne grono kupujących. Spotkanie to kolejny raz było doskonałą okazją, aby nie tylko w teorii, ale i w praktyce wdrożyć zasady racjonalnego go spodarowania przedmiotami/rzeczami, które są nieużyteczne dla jednych osób, natomiast dla innych stanowią „cenne znalezisko”. W ten prosty sposób ograniczamy wytwarzanie odpadów, a rzeczom dajemy „drugie życie”. Dzięki temu kupujący zaoszczędzili pieniądze i surowce, które musiałyby być wykorzystane do wytworzenia nowego produktu. W trakcie kiermaszu mieszkańcy mogli również skorzystać z porady ekodarodcy w zakresie możliwości skorzystania z Programu „Czyste powietrze”, w ramach którego mieszkańcy mogą uzyskać dofinansowanie na szereg rozwiązań służących dociepleniu budynku i wymianie źródła ciepła wraz z np. modernizacją systemów ogrzewania, montażem wentylacji z rekuperacją oraz zamontowaniem mikroinstalacji fotowoltaicznej.

 

  1. Wykład Marcina Popkiewicza pt. „Zrozumieć transformację energetyczną” w dniu 19 października 2023 r.

 

W dniu 19 października 2023 r. mieszkańcy Cieszyna mieli okazję wysłuchać na Zamku Cieszyn prelekcji Marcina Popkiewicza pt. „Zrozumieć transformację energetyczną”, który specjalizuje się w klimatologii, energetyce i analizach megatrendów. Jest również autorem (między innymi) książki pt. „Zrozumieć transformację energetyczną”. Podczas wykładu prelegent zwracał uwagę m.in. na światową tendencję odejścia od paliw kopalnych. Starał się również odpowiedzieć na związane z tym pytania: „Ale co zamiast nich? Czy w ogóle da się oprzeć system energetyczny - wraz z zasilaniem transportu, procesów przemysłowych i ogrzewaniem - na pogodozależnych źródłach energii? Czy i na ile potrzebny jest gaz? A atom? A jaka będzie rola wodorów, magazynów energii i całej reszty elementów tej układanki ?”.

 

  1. Wykład Kaspra Jakubowskiego pt. „Czwarta przyroda, glebarnia i lasy Miyawaki. Jak i po co chronić dziś miejską bioróżnorodność” w dniu 10 listopada 2023 r.

 

W dniu 10 listopada 2023 r. mieszkańcy Cieszyna mieli okazję wysłuchać na Zamku Cieszyn prelekcji Kaspra Jakubowskiego pt. „Czwarta przyroda, glebarnia i lasy Miyawaki. Jak i po co chronić dziś miejska bioróżnorodność”. Prelegent podczas wykładów zaprosił mieszkańców do rozważań m.in. na temat: przebiegu ewolucji miejskiej przyrody - od „pierwszej” do „czwartej przyrody”. Dlaczego wszystko zaczyna się od „zdrowej” gleby? Po co miastom natura i jak ją projektować? Czy polskie miasta skazane są na „betonozę”? Czy jest miejsce dla zieleni samoistnej? Prelegent opowiedział również o współczesnych trendach prośrodowiskowych w projektowaniu i szansach na regenerację miejskich ekosystemów.

W ramach tego działania w dniu 11 listopada 2023 r. mieszkańcy zostali również zaproszeni na
wspólne sadzenie lasu Miyawaki na os. Podgórze oraz na spacer przyrodniczy w rejonie osiedla Podgórze.

 

Prelegent: KASPER JAKUBOWSKI to architekt krajobrazu, edukator, wykładowca na Politechnice Krakowskiej. Dyrektor Merytoryczny i współtwórca Forest Maker. Prezes Fundacji Dzieci w Naturę. Autor książki „Czwarta przyroda: sukcesja funkcji i przyrody nieużytków miejskich” (2020). Autor spacerowników po dzikiej przyrodzie Krakowa i Warszawa. Animuje działania proprzyrodnicze z lokalnymi społecznościami. Autor „Standardów utrzymania terenów zieleni w miastach” dla Fundacji Sendzimira, Zarządów Zieleni Miejskiej w Krakowie i we Wrocławiu (2022). Propaguje zazielenianie „miejskich pustyń” i zwiększanie bioróżnorodności budując „glebaria”, sadząc mikrolasy metodą Miyawakiego.