www.um.cieszyn.pl/zaplanujprzestrzen
W związku z epidemią wirusa COVID-19 ilość miejsc w spotkaniu rozpoczynającym konsultacje społeczne jest ograniczona. Udział możliwy jest po uprzedniej rejestracji na adres mailowy: planowanie@um.cieszyn.pl w terminie do dnia 6 września br. Wszyscy uczestnicy spotkania otwartego zobowiązani są posiadać maseczki ochronne. Udział w spotkaniu możliwy jest również poprzez wideokonferencję przy użyciu komunikatora internetowego Skype. Osoby zainteresowane udziałem w wideokonferencji proszone są o przesłanie zgłoszenia swojego udziału na adres planowanie@um.cieszyn.pl. Zgłoszenie powinno zawierać adres poczty elektronicznej, na które wysłane zostanie zaproszenie umożliwiające dołączenie do wideokonferencji.

Jaki będzie plan miejscowy dla śródmieścia Cieszyna?

10 września 2020r., godz. 1730

Hala Widowiskowo-Sportowa, ul. Sportowa 1

W dniu 10 września 2020 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej odbyło się spotkanie otwarte rozpoczynające konsultacje społeczne rozpoczynające prace nad koncepcją miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Śródmieścia Cieszyna. W spotkaniu wzięło udział udział 48 uczestników osobiście i 1 za pośrednictwem komunikatora Skype. Transmisja ze spotkania dostępna jest tutaj.

Spotkanie otworzył Zastępca Burmistrza Miasta Cieszyna Przemysław Major, witając obecnych mieszkańców, przedsiębiorców, radnych, przedstawicieli samorządu Czeskiego Cieszyna oraz przedstawicieli mediów. Następnie głos zabrała Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz, która wyraziła nadzieję na zaangażowanie mieszkańców we wspólną pracę nad planem zagospodarowania dla Śródmieścia. Przypomniała, że w ostatnich latach pojawiały się wątpliwości co do nowych inicjatyw czy nowych inwestycji w obszarze Śródmieścia i wspólna wizja w postaci planu zagospodarowania pozwoli przygotować się na takie sytuacje i mieć jasne wobec nich wytyczne. Podkreśliła też, że aby wypracować dobry plan dla Śródmieścia, potrzebna jest wizja rozwoju całego miasta – uwzględniająca także Czeski Cieszyn.

Następnie głos zabrali przedstawiciele wykonawcy miejscowego planu: Maciej Wyszyński (Terplan) przedstawił procedurę sporządzania planu, Agata Gójska (MAU) omówiła planowany proces konsultacji społecznych, zaś Maciej Mycielski (MAU) pokazał zagadnienia, którym warto poświęcić uwagę przy tworzeniu wizji Śródmieścia i szczegółowych rozwiązań, zarówno w planie miejscowym, jak i konkretnych inicjatywach w przestrzeni śródmiejskiej. Prezentacja do pobrania tutaj

W trakcie spotkania mieszkańcy zwracali uwagę na następujące zagadnienia:

  • Potrzebne jest powiązanie Śródmieścia z resztą miasta, szczególnie w kontekście upowszechniania korzystania z roweru jako codziennego środka transportu, do czego potrzebna jest wygodna i bezpieczna infrastruktura. Trzeba również przy bieżących remontach, modernizacji ulic czy wymianie nawierzchni projektować od razu ścieżki czy drogi dla rowerów. Pani Burmistrz poparła ten głos podkreślając, że takie podejście jest również ważne dla przedstawicieli Urzędu Miejskiego i przypomniała, że Urząd rozpoczął rozmowy z mieszkańcami zainteresowanymi rozwojem ruchu rowerowego i ta inicjatywa będzie kontynuowana. Nie wszystkie zapisy są możliwe do ujęcia w planie miejscowym, ale mogą być wdrażane przy pomocy innych narzędzi: standardów, bieżących rozwiązaniach wdrożeniowych itd.
  • Śródmieście obecnie jest pod silną presją ruchu samochodowego i trzeba dążyć do jej ograniczenia. By było to możliwe, trzeba równocześnie wprowadzić inne sposoby poruszania się po mieście, np. poprzez zwiększenie efektywności komunikacji miejskiej i obsługi Śródmieścia przez minibusy.
  • Potrzebne jest wprowadzanie na terenie Śródmieścia większej ilości zieleni (nature-based solutions), czyli nie tylko skwerów czy parków (także kieszonkowych), ale również zieleni przyulicznej, zielonych ścian czy zielonych dachów. Wprowadzenie zieleni jest bardzo ważne w kontekście zmian klimatu.
  • W planowaniu przestrzeni konieczne jest uwzględnianie potrzeb osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się, także w związku ze starzeniem się społeczeństwa i potrzebą zapewnienia dostępu dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Tworząc plan dla tak ważnej części miasta należy myśleć o całościowej wizji rozwoju Cieszyna. W tej chwili w przestrzeni miasta stale czytelna jest idea, z jaką miasto było tworzone dla jego mieszkańców i ważne jest, aby za 100 lat przyszli mieszkańcy miasta również mogli powiedzieć, że przy opracowaniu planu zagospodarowania przestrzennego ich potrzeby zostały rozpoznane i wzięte pod uwagę. Trzeba myśleć o przyszłości, różnych prawdopodobnych przyszłych scenariuszach i przygotować na nie miasto. Ważnymi partnerami w tworzeniu wizji mogą być twórcy, artyści. Miasto powinno być dobrym miejscem dla różnych osób, o różnych potrzebach.
  • Trzeba różnych użytkowników – przedsiębiorców, rowerzystów, kierowców, osoby z niepełnosprawnościami – traktować z szacunkiem i dostosować rozwiązania do ich potrzeb. Nie możemy skonfliktować się jako przedsiębiorcy, mieszkańcy czy turyści. Na przykład, do punktów gastronomicznych czy sklepów dojeżdżają dostawy – pytanie, jak je zorganizować. Elektryczne minibusy o częstych kursach, byłyby dobrym rozwiązaniem do poruszania się po Śródmieściu, w celu zapewnienia wszystkim odpowiedniej dostępności.
  • Wielu uczniów liceów cieszyńskich dojeżdża spoza miasta i należy zwrócić uwagę na poprawę powiązań z dworcem, ale też rozważyć możliwość wprowadzenia dodatkowych przystanków i większej częstotliwości przejazdów. Młodzi ludzie nie we wszystkich rejonach Śródmieścia czują się bezpiecznie. Ważne jest także, aby młodzi ludzie w Cieszynie mieli swoje miejsca, zarówno takie gdzie mogą usiąść i spędzić czas po szkole czy poczekać na autobus, jak i takie, gdzie mogą wspólnie coś zrobić, w czymś uczestniczyć. Amfiteatr to miejsce z dużym potencjałem – w pobliżu jest wiele szkół i łatwo do niego dojść pieszo.

Na zakończenie Przemysław Major, Zastępca Burmistrza Miasta Cieszyna, jeszcze raz podkreślił, jak ważne jest zaangażowanie się mieszkańców w tworzenie planu miejscowego i włączenie się w proces m.in. poprzez wypełnienie ankiety internetowej. Przypomniał również, że wszystkie aktualne informacje dotyczące konsultacji będą dostępne na portalu Facebook – Zaplanuj przestrzeń – konsultacje społeczne oraz na stronie Urzędu Miejskiego w Cieszynie. Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyna podziękowała zebranym za aktywne uczestnictwo i wyraziła nadzieję, że przy ich udziale uda się znaleźć potrzebne rozwiązania i lepiej zarządzać miastem.

Wydział Strategii i Rozwoju Miasta
Urząd Miejski w Cieszynie
Rynek 1, 43-400 Cieszyn
www.um.cieszyn.pl/zaplanujprzestrzen

RODO